Album muzyczny „Jesień”
mogą Państwo zamówić przez kontakt na stronie lub wysyłając zamówienie: www.rosyjskiecd.xen.pl
Nazywam się Faina Nikolas. Pochodzę z Rosji, z Syberii (jednak, nie lubię zimna). Dorastałam na południu Rosji (Kubań). Moja mama jest Rosjanką, tata - Niemcem. Rodzice są bardzo muzykalni. Mama dobrze śpiewa na głosy, obecnie mieszka na Kubaniu. Ojciec z zawodu jest nauczycielem języków rosyjskiego i niemieckiego, lecz muzyka towarzyszy mu przez całe życie: gra na kilku instrumentach, w jego życiowym doświadczeniu było jak prowadzenie chóru amatorskiego, tak i orkiestry dętej. Obecnie mieszka w Hamburgu. Rodzice marzyli, żeby córka wybrała zawód lekarza, ale stało się inaczej.
Śpiewam, odkąd siebie pamiętam. Skończyłam podstawową szkołę muzyczną (klasa akordeonu). Mając 14 lat, zaczęłam śpiewać (i grać na instrumentach klawiszowych) w amatorskim zespole. Od tej pory już nie poprzestałam. Występowałam z powodzeniem na różnych konkursach i festiwalach (czasem akompaniując sobie na gitarze), uczęszczałam do podstawowej szkoły muzycznej (klasa akordeonu guzikowego).
Od 18. roku życia już pracowałam jako solistka w składzie profesjonalnej orkiestry estradowej.
Więc nie musiałam długo zastanawiać się nad tym, co chcę w życiu robić. Oczywiście, wybrałam muzykę - studia wokalne (m.Krasnodar). Ukończyłam je w specjalizacji śpiew klasyczny. Zawód - wokalistka, solistka zespołu estradowego, artystka chóru akademickiego.
Następne studia (wyższe) - dyrygentura orkiestry estradowej oraz dętej. Podczas studiów również pracowałam. Zdobyłam doświadczenie, śpiewając w chórze cerkiewnym (w altach). Kilka lat pracowałam w agencji estradowo-koncertowej oraz w Teatrze Variette m.Krasnodar.
Miałam zaszczyt występować jako solistko-wokalistka w programie koncertowym "Premjera" pod kierownictwem znanego rosyjskiego jazowego muzyka i dyrygenta Georgija Garaniana.
Następnie dostałam propozycję pracy w Teatrze Estrady m.Sotschi, gdzie pracowałam z baletem estradowym.
Kilkakrotnie wyjeżdżałam na występy artystyczne z grupą innych artystów do Polski. W 1992r. w ramach wymiany kulturowej przyjechałam z programem muzyczno-artystycznym po raz kolejny do Warszawy. Tak się złożyło, że od tamtego czasu związałam swoje życie z Polską. Mieszkam od tamtej pory tu z rodziną. Mąż Aleksander Maksimow - kompozytor, pianista, znakomity muzyk, autor aranżacji utworów, które wykonuję. Syn też jest profesjonalnym muzykiem. Ja, oczywiście, cały czas kontynuuję pracę w zawodzie. Między innymi, pracowałam w muzyczno-artystycznych programach w Warszawie ("Viktoria", "Europejski"), Szczecinie ("Babylon") oraz w zespołach muzycznych. Współpracowałam z warszawskimi agencjami artystycznymi "Intersonus", "Allegro" i in.
W Warszawie ukończyłam z wyróżnieniem licencjat oraz magistraturę na Wydziale Filologii i Pedagogiki (kierunek Filologia, specjalizacja - Filologia rosyjska) na Polskim Uniwersytecie Wszechnicy (interes do języka pozostał od czasów szkolnych). Promotorem obu prac dyplomowych był historyk literatury rosyjskiej, prof. dr hab. Wiktor Skrunda. Fragment pracy dyplomowej (licencjat) został opublikowany w czasopiśmie naukowym Uniwersytetu („Два превращения Шарика”, Zeszyty Naukowe pod red. prof. dr hab. J. Mąkoszy-Bogdan, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012, nr.8, c.244-252). Po ukończeniu studiów dostałam propozycje pracy na uczelni jako wykładowca.
W latach 1995-2005 byłam wokalistką grupy muzycznej "Rendez-Vous".
Od 2006r. jestem związana z zespołem "Viva band" (w grudniu 2007r. zespół zajął I miejsce na Ogólnopolskich Targach Muzycznych w Warszawie).
Od 2007r. współpracuję z warszawską szkołą muzyczną "Yamaha" jako nauczyciel wokalu.
Od 2007r. istnieje mój nowy projekt muzyczny - Faina i "Chanson". Występujemy na koncertach z repertuarem rosyjskim, propagując w Polsce rosyjską kulturę muzyczną. Koncertuję solo oraz w trio, w skład którego wchodzą koleżanka-piosenkarka Ludmiła Cech oraz gitarzysta Eugeny Fomenko. Już dawno chciałam zrealizować coś takiego, inny repertuar, brzmienie, nastrój... Dało o sobie znać moje pochodzenie i wykształcenie. Ten repertuar - coś dla duszy. Mamy dużo wspólnego w muzycznych gustach jako Słowianie. Świetnie się rozumiemy. Ludzkie serca są otwarte na taką muzykę, i język nie stoi tu na przeszkodzie.
Repertuar „rosyjskich” koncertów stopniowo się poszerzał: romanse klasyczne, ballady, piosenki lat wojennych, popularne szlagiery XX wieku, kultowe piosenki z filmów radzieckich, ludowe rosyjskie i ukraińskie piosenki, romanse cygańskie, utwory autorskie...
Obecnie występuję z recitalami w Polsce oraz za granicą, koncertuje po Polsce z trio „Chanson” oraz warszawskim zespołem „Viva band”; współpracuję ze szkołą muzyczną „Yamaha”; komponuję piosenki; piszę artykuły do ogólnopolskiego rosyjskojęzycznego czasopisma „Europa.ru” na tematy związane z kulturą i językiem rosyjskim.
W roku 2012 wzięłam udział w nagraniu muzyczno-poetyckiego albumu współczesnej moskiewskiej poetki Swietłany Kowalowej „Wszystkim wiatrom opowiem” (z Mistrzami rosyjskiej sceny muzycznej). W roku 2013 nagrałam album solowy ze współczesną liryką rosyjską „Jesień”, który ma podtytuł „Rosyjskie romanse XXI w. Swietłany Kowalowej”.